Związek doskonały, czy wyidealizowany?

10:34:00
Zacznijmy od tego, byś samodzielnie sobie udzielił odpowiedzi na proste pytanie, co na pewno wiele Ci uświadomi. Mianowicie zastanów się, czego Ty oczekujesz od swojego związku? Uwierz mi, że każdy z nas ma zupełnie inną wizję wspólnych relacji z partnerem. W dumaniach o dobrym związku widzisz zawsze jego określoną  cechę. Jest to jedna lub też kilka, albo nawet wszystkie z następujących rzeczy: 
1. Wielką miłość
2. Ustatkowanie, spokój. 
3. Wspólną więź, której nie osiągniesz w inny sposób. 
Właściwie to każda z tych wizji sprowadza się do tego samego, by być po prostu szczęśliwym i dawać szczęście drugiej osobie. Jeżeli Ciebie satysfakcjonuje jeden z wymienionych wariantów, co ewidentnie ma miejsce w Twoim związku to zawsze, nawet przy największych kryzysach ma on rację bytu.
Wszystko jest ok w sytuacji gdy partnerzy dają sobie nawzajem dokładnie to, czego ta druga osoba od tej pierwszej oczekuje. Kobiety są zazwyczaj bardziej romantyczne i oczekują w związku od partnera samych miłosnych, wzruszających pozytywnie chwil, a przede wszystkim serdeczności, życzliwości, czułości. Mężczyźni zaś są zazwyczaj w życiu bardziej realistami, stąd u nich potrzeba przywiązania, uwieńczona realizacją wspólnych planów i zamierzeń. 
Choć różnimy się od siebie to i tak w konsekwencji chcemy tego samego... wspólnego szczęścia.
Zatem związek dwojga ludzi jest doskonały wówczas, gdy wyidealizowane wizje obojga, choć zupełnie różne to jednak pokrywają się choć trochę z sobą. Oprócz tego należy zaznaczyć na pewno, że zbyt wielkie wyidealizowanie obrazu związku może w pewnym momencie bardzo człowieka rozczarować. Recepta jest jedna, więcej z siebie dawać, mniej oczekiwać. Na pewno także istotnym jest respektowanie dostrzegalnych, jak i niedostrzegalnych potrzeb partnera, bez wywyższania własnych aspiracji ponad związek. 
Bycie razem, nierozłącznie to wspaniały model życia, sedno tkwi w umiarze i wytrwałości w postanowieniach. Związek stanowi dla ludzi epicentrum życia, to w nim jest najważniejsza rzecz, która daje człowiekowi wszystko, to, co najważniejsze, czyli miłość. Szanujmy samych siebie nie zapominając, że nasza druga połówka jest tak samo ważna :).

Zobacz także

10 komentarze

 1. Masz rację. Każdy z nas jest inny i tworzy zupełnie inne związki. Najważniejsze to być szczęśliwymi we dwoje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. EWA Kowalczyk : czasem wydaje mi się że nie ma złotego środka na miejscu miłość . Wiem też, że nie ma par które się nie kluca czasem wydaje mi się to nawet wskazane hehe poważnie. Ale tak to co piszesz to wielka prawda!!! nie zapominajmy o drogiej osobie która nas kocha i którą my kochamy ps. Jak tam po Walentynkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma par doskonałych ale trzeba codziennie do tej doskonałości dążyć. :)

   Usuń
 3. bycie razem w harmonijnym związku wymaga czasu, lat, poświęcenia. Za przykład stawiam moich rodziców. Prawie 40 lat razem i ciągle mnóstwo tematów do rozmów, wspólne urlopy nad morzem, współne pasje. Cudowny związek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie przykłady warto posiadać, wówczas wiemy do jakich ideałów dążymy :).

   Usuń
 4. Najważniejsze, żeby ze sobą umieć szczerze rozmawiać, wspierać się, ufać sobie, no i kochać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmowy przede wszystkim, bo bez dialogu nie ma nic :).

   Usuń
 5. Ja jestem z mężem 15 lat po ślubie i różnie bywa. najważniejsze to by się wspierać i szanować. Nie wyobrażam sobie być z kimś innym :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Twoje drugie zdanie powiedziało wszystko ;).

   Usuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *