Co pożera ząbki naszego dziecka?

20:24:00


Wiele dzieci w Polsce choruje na próchnicę. Jest to choroba bakteryjna, przenoszona na dziecko od osób nią zarażonych.U dzieci przebiega ona tak szybko, że może powodować całkowitą utratę zębów. Jak się okazuje, to już w brzuchu mamy dziecko może być narażone na problemy z ząbkami w przyszłości. 

Kiedy warto zadbać o zęby dziecka?
W szkołach rodzenia przyszłe mamy dowiadują się wiele o profilaktyce przeciw próchnicy u dzieci, a i one same muszą dbać o swoje zęby, by nie zarazić dziecka na problemy zdrowotne.
Noworodek ma zawiązki zębów mlecznych, ukształtowane w jego życiu płodowym, przez pierwsze pół roku życia są niewidoczne.
Czas, kiedy zaczynają się one wyżynać, czyli około 6 miesiąca życia, to moment na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa. 
Specjalista opowiada wówczas rodzicom o postępowaniu z maleńkimi ząbkami, zazwyczaj poleca stosowanie silikonowej szczoteczki, którą rodzic nakłada sobie na palec i myje dziecku ząbki i dziąsła. Pisałam Wam kiedyś o początkach mycia ząbków mojego Filipka, TU, a także o naszej pierwszej wizycie u stomatologa TUTAJ.

Jak możemy uczyć dziecko dobrego nawyku?
Warto w wieku niemowlęcym dawać dziecku szczoteczkę do zębów do rączki i oswajać je z tym przedmiotem. Właśnie dzięki temu szczoteczka stanie się dla niego całkowicie naturalną rzeczą, która towarzyszyć mu będzie już zawsze, na poszczególnych etapach rozwoju.
Bardzo ważnym jest unikanie sytuacji, w których często rodzice oblizują smoczek, czy łyżeczkę, które to dziecko później wkłada sobie do buzi. W ten sposób najłatwiej przenieść próchnicę, to najprostsze źródło zarażenia. Dorośli także powinni dbać o swoje uzębienie, a szczoteczki do zębów wszystkich domowników, powinny być tak przechowywane, by nie stykały się ze sobą.
Już roczne dziecko może próbować w zabawie myć swoje ząbki. Jednak to nie zwalnia rodziców z mycia mu zębów, gdyż tylko w ten sposób będzie to zrobione dokładnie.
Ważna w dbałości o zęby dziecka jest odpowiednia dieta, bogata w warzywa, cukier natomiast jest dla zębów bardzo niezdrowy i dlatego należy dziecku ograniczyć do minimum jego spożywanie.
Warto wiedzieć!
- Po pierwszym roku życia: Zabawa ze szczoteczką w mycie zębów.
- Unikajmy: długotrwałego karmienia dziecka butelką, ssania palca, obgryzania paznokci ect.
- Fajnie jest wprowadzenia atrakcji w postaci ciekawej szczoteczki do zębów, nagród za regularne szczotkowanie itd.
- U starszych dzieci można wprowadzić kalendarz szczotkowania zębów, do którego dwa razy dziennie dziecko wkleja naklejki.

Czego szukałam, co znalazłam?
My już niemal od początku używamy produktów BrushBaby. Mieliśmy problem z aprobatą przez Filipka codziennego mycia ząbków więc szukałam czegoś, co go zainteresuje, przekona. I tak znalazłam soniczne szczoteczki do mycia zębów, które można stosować już od pierwszego ząbka. Są one dostosowane do wieku najmłodszych dzieci, 3-6 lat i powyżej 6 roku życia. To świetnie wykonane szczoteczki z wygodnym timerem, dzięki któremu w łatwy sposób można zmierzyć czas szczotkowania ząbków dziecka. Przy tym są one kolorowe, ze śliczną aplikacją, a co najciekawsze podczas szczotkowania szczoteczka wibruje i świeci! 
Filipek bardzo ją lubi, używa podobnej drugi rok. Główki szczoteczki są wymienne, co sprawia, że można jej długo używać, a dzięki temu, że jest wodoodporna posłuży na prawdę wiele miesięcy.
Filip uwielbia smak pasty BrushBaby do zębów, a przy tym jej nie zjada. To pasta o odpowiedniej dla jego wieku zawartości fluoru z xylitolem, a co również istotne nie zawierającej środków pieniących SLS.
Wszystkie sposoby, by zachęcić dziecko do mycia zębów są dobre, byleby były skuteczne. Praca z dzieckiem może być bardzo przyjemna, jeśli tylko uzbroimy się w cierpliwość i pokażemy mu, że mycie zębów, to całkowicie normalna sprawa. 
Więcej o prawidłowej higienie, a także o wspaniałej, ogólnopolskiej akcji Zachęć swoje dziecko do mycia zębów, znajdziecie na stronie: jakzachecic.plZobacz także

0 komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *