Trzeci Dzień Świąt Wielkanocnych, czyli Święto Palanta w Grabowie :)

10:27:00


Dzisiaj w Grabowie, miejscowości, 
w której mieszkam odbywa się Święto Palanta.
Co roku u nas Święta Wielkanocne trwają dzięki temu o jeden dzień dłużej.
O co chodzi i na czym polega owe święto? Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu :)

W tej gminie tradycje związane z grą palant kultywowane są od XV-XVI w. Co roku organizowane jest Święto Palanta. Mecz rozgrywany jest na rynku w Grabowie we wtorek po świętach Wielkiej Nocy. Poprzedza go msza św. w kościele, uroczysty przemarsz ulicami Grabowa i pasowanie na nowych członków Klubu Palanta. Obchodom Dnia Palanta towarzyszą występy artystyczne. Święto zostaje zakończone bankietem okolicznościowym.
Źródło: wikipedia.pl

Palant – zespołowa gra na punkty z użyciem drewnianego kija i piłeczki. Podobne gry to niemiecki Schlagball, rosyjska Lapta oraz rumuńska Oina.

Uczestnicy podzieleni na dwie drużyny po 12 graczy, na boisku o wymiarach 25 × 60 m odbijają kijem o długości 60–80 cm małą laną piłkę gumową. Również nazwa kija do gry.


Norman Davies w książce „Boże igrzysko” stawia tezę, że popularna w USA gra baseball może pochodzić od palanta, granego przez polskich emigrantów.
Źródło: wikipedia.pl

Tutaj natomiast znajduje się relacja z ubiegłorocznego Święta Palanta, czyli z 2014 r.
"Święto Palanta w Grabowie rozpocznie się o godzinie 9 mszą świętą w kościele parafialnym. Godzinę później ulicami Grabowa przejdzie korowód z królem palanta - Adamem Rapackim - na czele. 

Impreza będzie odbywała się na pl. im. Tadeusza Kościuszki. Na scenie przed godziną 11 wystąpi Gminna Orkiestra Dęta z Mażoretkami. Po występie rozpocznie się mecz Szkolnej Ligi Palanta, a około godziny 11.40 mecz palanta sportowego. Na boisku będą rywalizować dwie drużyny: Palant Team Grabów i LKS Cyprzanów. 

Po godzinie 12 będzie losowanie matek i pasowanie na Honorowego Członka Klubu Palanta oraz mecz palanta grabowskiego. W tym czasie na scenie wystąpi zespół Trzeci Oddech Kaczuchy. Podczas imprezy nie zabraknie też gorącego posiłku. Przekąski będą czekały w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowie. "
źródło: leczyca.naszemiasto.pl
Zobacz także

1 komentarze

  1. Słyszałam o tym święcie wiele razy. Może się kiedyś tam wybiorę :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Archiwum

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *