Ożywić w sercu dziecka magię Świąt Bożego Narodzenia.

23:49:00Już od pierwszych w życiu Świąt Bożego Narodzenia pokazujemy dzieciom magię tego pięknego czasu. Każdego roku dziecko widzi i rozumie coraz więcej i bardzo wiele zależy od nas, rodziców jak będzie ono postrzegało fundamentalne elementy dotyczące tradycji i naszej wiary.
W tym roku Filip będzie przeżywał Święta jako 4,5 latek. Już teraz widzę jaki niesamowity progres w jego rozwoju nastąpił przez ten rok. Wiadomo, że im jest starszy, tym więcej rozumie i interesuje się wieloma szczegółami. Niewątpliwie to, że uczęszcza do przedszkola radykalnie zmieniło jego chęć do nauki kolęd, poznawania historii o Bożym Narodzeniu.
Dla dziecka w jego wieku można przygotowywać wiele ciekawych wariantów, służących do przekazywania wiedzy. Ja wybrałam film oraz książki.

Jak poznać Mikołaja?
Idealnym sposobem, by przedstawić dziecku kim jest Święty Mikołaj jest napisanie do niego serdecznego listu. Jednak jeszcze fajniej byłoby, gdyby Mikołaj na niego odpisał. Tak też się stało, po raz trzeci, Filip otrzymał wyjątkowy list, a także personalizowany film wideo. Takie cuda można nabyć za stronie listymikolaja.pl ale pewnie większość z Was już poznało to miejsce.
To właśnie tam rodzic tworzy wyjątkową korespondencję dla dziecka od Mikołaja, która na pewno zrobi wielkie wrażenie. 
Filip w tym roku wyczekiwał na list, bo wiedział, że Mikołaj o nim zawsze pamięta. Film wideo, który obejrzał zafascynował go tak bardzo, że chętnie kilka razy włączał powtórkę. Mikołaj zwraca się w filmie do dziecka po imieniu, zna jego upodobania i daje indywidualne zalecenia. W nagraniu pojawiają się wybrane zdjęcia, np. zdjęcie dziecka, jego bliskich osób, domu, listu z marzeniami. To jest po prostu genialny prezent, który zachwyca, bawi, a jednocześnie sprawia, że dziecko poznaje Świętego Mikołaja od strony nieformalnej, w jego fabryce zabawek, w której pracuje cały rok.
Co jeszcze można zrobić by opowiedzieć historię i zaciekawić dziecko tematyką Świąt? Genialne do tego celu będą wszelkiego rodzaju książki i kolorowanki dla dzieci. A w połączeniu z kreatywną zabawą, taki czas da Maluchowi wiele radości.
Zależało mi by opowiedzieć Filipkowi historię narodzin Jezusa. W końcu to właśnie dlatego jest Wigilia i za sprawą tego wydarzenia wspólnie, rodzinnie świętujemy. Warto zatem podkreślić w rozmowie z dzieckiem, że są w tym czasie rzeczy znacznie ważniejsze, niż prezenty. Z pomocą przyszły mi świetne książki od Wydawnictwa WAM
Bardzo kolorowa, cienka książeczka "Pierwsza gwiazdka. Poszli za gwiazdą", to wspaniała opowieść o wędrujących za gwiazdą zwierzętach, wśród których jest Osiołek, imieniem Bo. Wszystkie zwierzęta zmierzają tak na prawdę do miejsca narodzin Jezusa. Jest to bardzo przystępnie podana dziecku opowieść, podkreślająca wielką ważność narodzin Mesjasza. Na końcu są do wycięcia dwie śliczne bombki choinkowe, co sprawiło Filipkowi radość.
Kolejna świetna książka dla dzieci, to "Dzieci piszą listy, Papież Franciszek odpowiada". Jak sam tytuł wskazuje  w książce są zawarte treści listów dzieci do Papieża, są tam też cudowne, rysowane obrazki.
Dzieci pytają zarówno o rzeczy oczywiste, jak i o bardzo skomplikowane. I tak na przykład dziewczynka zapytała o to, jak Chrystus chodził po wodzie. Papież odpowiedział, że dla Jezusa było to zupełnie naturalne, jak dla nas chłodzenie po ziemi. Wytłumaczył, że on jest Bogiem i może wszystko.
Zaskakującym pytaniem było takie, co robił Bóg przed stworzeniem świata. Trudne to pytanie, a odpowiedź brzmi: kochał, był po prostu miłością. Inne dziecko zapytało, czy Franciszek czuje się ojcem dla innych ludzi. Oczywiście odpowiedział twierdząco. Wszystkie listy były ciekawe i napisały je dzieci z 26 krajów, 6 kontynentów. Łącznie Papież odebrał 259 listów, w 14 językach, a zebrane zostały one przez wolontariuszy.
Niewątpliwie sprawiła radość mojemu Czterolatkowi kolorowanka kreatywna z szopką do składania "Boże Narodzenie".
Filip z wielkim zapałem koloruje poszczególne obrazki na kartach książeczki. Jest ona duża, w formacie A4 i mieści w sobie cudowne figurki, które po wycięciu i sklejeniu tworzą piękną szopkę Bożonarodzeniową.
Każdy element przygotowań do Świąt, uczy dziecko panujących w tym czasie tradycji. Kiedy piekliśmy nasze ulubione, mega szybkie w przygotowaniu pierniczki (przepis TU, dużo rozmawialiśmy o tym, jak ja jako dziecko spędzałam Święta. Filip miał mnóstwo pytań i nie da się ukryć, że ten magiczny czas jest dla dzieci tak szczególny, a to od nas dorosłych zależy w jaki sposób przekażemy im nasze spojrzenie na Boże Narodzenie.Zobacz także

0 komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *