Nauka patriotyzmu i empatii w książkach dla dzieci.

10:17:00 
Gdyby ktoś teraz zapytał mnie, co najbardziej mi się podoba w książkach dla dzieci, miałabym do przytoczenia wiele argumentów. Natomiast najważniejszym jest ogólne edukowanie dziecka i pokazywanie mu, że trzeba szanować zdanie zarówno swoje, jak i innych ludzi.
  Ostatnio do naszego zbioru trafiły świetne książki Wydawnictwa Wilga. Pierwsza z nich to "Moja Polska" Katarzyny Sołtyk, a dwie kolejne pochodzą z serii "Psierociniec" Agaty Widzowskiej, wszystkie są od Wydawnictwa Wilga.

"Moja Polska", Katarzyna Sołtyk.
  Jest to swoisty atlas ukazujący nasz piękny kraj. Już na początku autorka wspomina o tym, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Mówi o swoich wycieczkach zagranicznych, gdzie często opowiadała o sławnych ludziach, będących obywatelami polskimi, jednocześnie znanymi na całym świecie. Pojawia się tu piękna mapka, przedstawiająca granice Polski oraz kraje, z którymi ona sąsiaduje.
  Następnie są tu ukazane symbole narodowe, czyli flaga, godło, Mazurek Dąbrowskiego. Wszystkie te elementy polskości znać powinno każde dziecko. W bardzo ciekawy sposób jest tu opisana stolica naszego kraju, czyli piękna Warszawa. Następnie jest w tej wspaniałej lekturze opis największych polskich miast i interesujących miejsc. Kolejny ważny element, to najsławniejsi Polacy, jak Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. Niewątpliwie lektura ta, to idealne źródło wiedzy dla najmłodszych. W sposób tak przystępny, przyjazny obrazuje historię Polski, a jednocześnie zachęca do poznawania wybitnych twórców, artystów i tych, którzy w jakikolwiek sposób wpisali się w pamięć ojczyzny. "Psierociniec", Agata Widzowska.
  Dwie książki, których bohaterami są pieski. W pierwszej z nich "Psierociniec", spotykamy między innymi uroczego Remika. To piesek, który wyglądem przypomina jamnika na wysokich obcasach. Ma bursztynowe oczy i lisią sierść i przede wszystkim jest to prawdziwa postać, pies mieszka w psierocińcu, w Zbiersku pod Kaliszem.
  Remik opowiada swoje perypetie, spotykając groźnego wilczura, dzielny, mały piesek musiał bardzo na siebie uważać, bo wszystkie pieski mieszkające w boksach bały się tego dużego psa i żaden nie wychylił się, by obronić Remika. Książka jest przepełniona ciekawymi opowieściami głównego bohatera, jest tu mnóstwo  wierszyków. 

  Następnie piesek przypomina sobie o czytanej mu książce i przynosi się marzeniami do cukierni. Głód mu doskwiera ale fantazja jest silna i wyobraża sobie, że ma do wyboru mnóstwo smakołyków.
  Godna uwagi jest tu także grafika. Piękne obrazki, przedstawiające życie Remika, które jest pełne przygód, cudownie zilustrowane.
  Kolejna książka, o podobnej tematyce to "Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu". Spotykamy tu dwóch, całkiem różnych przyjaciół. Budzeł i Śpiocheł to psy, które różni wszystko. Zatem Budzeł jest chudy i żądny przygód, a Śpiocheł jest gruby i ciągle by najchętniej spał.
  Na początku ich losy złączyły się podczas pobytu w schronisku, a później obaj trafili do opiekuńczej rodziny.
  Pieski mieszkają w Szczekocinie, spędzają ze sobą wspaniale czas i są dla siebie nawzajem bardzo ważni. Pewnego dnia Budzeł zauważył, że nie czuje ulubionych zapachów. Zupełnie stracił węch i był przerażony. Postanowił wybrać się w podróż, by odnaleźć węch, a jego przyjaciel Śpiocheł, pomimo strachu o kumpla poparł jego decyzję.
Książka mówi o przyjaźni, szacunku dla decyzji bliskich i wzajemnym wsparciu.

Każda z przedstawionych dziś książek dla dzieci z pewnością wniesie w życie każdego, interesującego się światem odkrywcy wiele wiedzy. Pierwsza nauczy wartościowych informacji o naszym kraju, 
a dwie kolejne wskażą moc empatii i dobrego spojrzenia na los innych. Zobacz także

0 komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *