Stare bajki w XXI wieku. Czy warto pokazywać je dzieciom?

02:32:00

Wspominam ten czas bardzo często...
Bywa, że moi najbliżsi mówią, że nawet teraz w swoich zachowaniach miewam infantylne przebłyski. No, cóż, wcale mi to nie przeszkadza. 
Lata dzieciństwa, o których mowa stanowią fundament życia w dorosłości. Nic więc dziwnego, że każda sfera życia dziecka jest tak bardzo ważna dla rozwoju jego socjalizacji.
Zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie dla Was w dzieciństwie miało oglądanie bajek? Piękny czas, wspaniałe wspomnienia, prawda? Każdy z nas miał swoich ulubionych bohaterów i pewnie w dorosłości obejrzeliście nie raz powtórkę kilku odcinków.
Zaskakującym jest fakt, że nasze dzieci w XXI wieku chętnie oglądają bajki, które oglądaliśmy my. Zwróćmy wspólnie uwagę na to, że wiele obecnie tworzonych bajek dla dzieci miewa dwojakie cech: 1. Zbyt bardzo przesłodzone lub 2. Przedstawiające agresję i wulgarność. Oczywiście nie generalizujmy teraz, że wszystkie nowe bajki są złe, tak absolutnie nie uważam. Jest wiele wartościowych bajek, które pokazuję swojemu dziecku.
Jednak skoro stare bajki, te z naszych czasów były i są uważane za wspaniałe to uważam, że nasze dzieci powinny je poznać i zweryfikować, czy są dla niech ciekawe i równie wyjątkowe, jak były lata temu dla nas.
Ze swojej strony z wielką radością włączam mojemu dwuletniemu Synkowi znane i lubiane odcinki: "Reksia", "Bolka i Lolka", "Rumcajsa", a także nieco nowsze: "Gumisie", "Muminki", "Smerfy"... jest ich sporo i staram się urozmaicać Filipkowi ich poznawanie. Jeśli dziecko lubi oglądać bajki to pamiętajmy by były one dla niego wartościowe. To przecież dzięki nim dziecko chłonie wiedzę o życiu i otaczającym je świecie.
Teraz analizując treści owych bajek i klasyfikując je co do ich edukacyjnego wymiaru, to czy nie są one najlepsze i najbezpieczniejsze?
W starych bajkach było coś bardzo ważnego, mianowicie morał. Całą bajkę oglądało się z wielką ciekawością tego jak się potoczą losy bohaterów, a na samym końcu w prostym przekazie otrzymywaliśmy podsumowanie w postaci właśnie morału, np. jeśli będziesz pomagał innym, to pomoc wróci do Ciebie gdy będziesz jej potrzebować.
Ostatnio sama oglądałam kilka odcinków "Reksia". To, co niesamowicie mnie zastanowiło to fakt, że bohater ten zawsze szuka rozwiązań swoich problemów, główkując i dążąc do nich w sposób niekoniecznie najprostszy. Zawsze jest to ukazane w taki sposób, że trzeba nad czymś popracować by to osiągnąć. Ważne jest też zawarcie kwestii, że jeśli się czegoś bardzo chce to można to zdobyć. Często przewija się w tej znanej kreskówce motyw sympatii, miłości i wzajemnego zrozumienia dla innych postaci, które dzielą losy znanego pieska. 
Kolejna kwestia to ukazanie zwykłej codzienności, przedstawienie dziecku codziennych czynności, takich jak sprzątanie po sobie, mycie rączek przed posiłkiem, potrzeba zdobywania zamierzonych celów, pomoc innym, przyjaźń oraz wsparcie dla słabszych. Czy to jeszcze mało? Moim zdaniem takich właśnie wartości powinny się uczyć nasze dzieci. Dokładnie taki powinien być ich świat.
To bardzo ważne jakie bajki serwujemy naszym pociechom. Okazuje się, że obejrzane przez nie treści procentują potem podobnymi zachowaniami, dają obraz rzeczywisty ich przyszłego świata. 
Ja jestem "za" pokazywaniem starych bajek mojemu dwulatkowi, a Ty? :)

Na samym końcu tego wpisu znajdziesz listę tytułów najstarszych bajek :)

bajkowe t-shirty- LejdiShepard
przytulanka Reksio- PrzytulankiBeatki.pl
figurki i mała maskotka Bolek i Lolek, Reksio- Handmade Anyone Doll
kolorowanka Reksio- papilon.pl
STARE BAJKI:

Zaczarowany ołówek 
Jacek i Agatka
Reksio
Miś uszatek
Różne przygody Gąski Balbinki
Bolek i Lolek
Dziwne przygody Koziołka Matołka
Jacek i Agatka
Porwanie Baltazara Gąbki
Reksio
Zaczarowany ołówek
Bajki z mchu i paproci
Przygody kota Filemona
Krecik
Makowa panienka
Piaskowy Dziadek
Przygody Misia Colargola
Przygody Misia Uszatka
Pszczółka Maja
Rozbójnik Rumcajs
Wilk i Zając
W krainie czarnoksiężnika Oza
Wodnik Szuwarek i jego staw
Przygody Kota Leopolda
Bajki Domowego Przedszkola
Bajki Misia i Margolci

Zobacz także

8 komentarze

 1. Ale ekstra fotki i wpis :) Piekna koszulka,nawiazanie do tematu ,no i Rexio Filipek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszulki są po prostu nieziemskie, to zasługa Ani :). Dzięki!

   Usuń
 2. :) Jak sobie przypomnę bajki, które lubiłam oglądać, to jednak wolałam te "nowsze": Gumisie, Smerfy i Myszka Miki. Żałuję natomiast, że nie czytano mi dużo książek. Tu dopiero jest pole do popisu. Tu są rzeczywiście stare baśnie i opowiadania, które są bezcenne ze względu na swoje treści, przesłania i budowanie wyobraźni. Moja córeczka ma swoje ulubione bajeczki, które jak narazie opierają na kolorowych, zmieniających się scenach i towarzyszących im piosenkach. Nie mogę jednak doczekać się czasu, kiedy będę mogła Jej poczytać na dobranoc. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwróciłaś uwagę na bardzo ważną rzeczy, czytanie dziecku jest niesamowicie istotne. Popieram, trzeba czytać jak najwięcej Maluchowi by sam chciał sięgać do książek gdy podrośnie :)

   Usuń
 3. Wszystko mi się podoba, wpis, zdjęcia, ale ten niebieski Reksio jest super! Lubię takie wymyśle rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dluzsza chwile zastanawialam sie nad wartosciowymi nowymi bajkami i jedyna, ktora przychodzi mi do glowy to Dora poznaje swiat. Dzieci poznaja angielskie slowka. Stare bajki lubia zarowno moi chlopcy, jak i ja

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię to :-) M :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Macie przepiękne koszulki na sobie :)

  OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *