Bądź całością, nie daj się zniszczyć!

10:09:00
Jestem świadoma, że podejmuję temat bardzo trudny ale czuję, że muszę w sposób jak najmniej zawiły powiedzieć osobom takim, jak Ty, że nie zawsze wszystko wygląda tak źle, jak by nam się chciało na pierwszy rzut oka wydać. Odpowiedz sobie na pytanie jaki jesteś? Proszę Cię, nie zapominaj o tym, że pojęcie "Ja" stanowi odwołanie do całości osoby. Czy czasami zastanawiasz się nad tym, że chciałbyś pozbyć się określonych cech własnych? Pewnie i u Ciebie bywają takie dni, w których myślisz sobie, że gdybyś nie posiadał danej cechy to Twoje życie byłoby o niebo lepsze.
Takie myślenie to wielki błąd. Nigdy nie wyzbywaj się własnych cech. To właśnie zbiór owych cech kształtuje Twoją osobę i jeśli zaczniesz próbować eliminować poszczególne cechy, które Tobie w jakiś sposób nie pasują to wiesz co wyeliminujesz? Siebie. To nie tak, że mamy nie walczyć ze swymi słabościami albo np. nie wyzbywać się wulgaryzmu, czy też chamstwa wobec innych, wprost przeciwnie. Uwierz mi, że każdy z nas po odłożeniu na bok negatywnych myśli wyzbywa się samoistnie tych cech, które poniekąd uważa za psujące jego "Ja".
Podam Ci pewien przykład... dajmy na to, że masz świadomość tego, że na codzień bywasz opryskliwy wobec innych ludzi. W danej chwili, gdy robisz po raz kolejny swoje uszczypliwości i zwracasz się nieodpowiednio do jakiejś osoby to w ogóle nie czujesz, że ta cecha "opryskliwość" po raz kolejny wzięła górę, prawda? Natomiast po czasie zaczyna się w Tobie rodzić swoiste poczucie winy, że ZNOWU nieodpowiednio kogoś potraktowałeś i wówczas myślisz sobie, że musisz tą swoją cechę porzucić, a nie wiesz jak.
Nie, nie musisz jej porzucać. Jedyne co powinieneś zrobić jeśli chcesz coś zmienić to zajrzeć w głąb siebie. Przenieś się myślami znowu do tego miejsca, przypomnij sobie co czułeś gdy rzucałeś złośliwościami do tej osoby? Wiesz co to było, wiesz... złość, żal, zazdrość, poczucie bycia gorszym w jakiejś kwestii. Tu jest twój problem! To nie cechy charakteru musisz zmienić, a spojrzenie na ludzi. Nikt bez powodu nie odczuwa takich rzeczy, jak, te, które wymieniłam. Zazwyczaj to w życiu człowieka, który odczuwa potrzebę wewnętrznej przemiany pojawiają się negatywne odczucia względem własnego "Ja". To niestety przedkłada się na stosowanie swoistej KARY wobec otoczenia. Uważasz, że jeśli Ty czujesz, że jesteś tym ZŁYM, to wynika to z tego, że żyjesz w świecie opanowanym przez złych ludzi. To nie jest tak! Spójrz na ludzi korzystnym okiem, oceń ich pozytywnie, to i Ty będziesz postrzegany przez samego siebie jako ktoś wartościowy. Recepta brzmi: Nie zmieniaj się! Patrz na ludzi łaskawym okiem! Bądź szczęśliwy!  


Zobacz także

3 komentarze

 1. Wiesz, że rozwaliłaś mnie tym wpisem? Sama zawsze sądziłam, że trzeba pozbyć się złych cech, a okazuje się, że jednak trzeba tylko nad nimi pracować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Milena Makówka11 sierpnia 2015 18:39

  Dobry tekst!! Każdy z nas jest niepowtarzalny i trzeba nad swoimi złymi cechami pracować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy z nas jest inny i nie wolno wymagać od kogoś że będzie taki jak my.

  OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *