A może książka? Pomysł na prezent pod choinkę dla 2-6 latków i dla Mamy.

01:27:00


Książka jest zawsze wspaniałym prezentem. Tylko ona w sposób tak specyficzny kształtuje wyobraźnię, uczy, bawi, śmieszy, rozczula. Wszystko w zależności od jej charakteru oraz niepowtarzalnych predyspozycji czytelnika.  Powiesz teraz, że nie koniecznie, bo nie każdy lubi czytać, jednak w takim przypadku możesz wybrać książkę z duuużą ilością zdjęć, instrukcji, schematów, czyli po prostu taką z mniejszą ilością tekstu. Zatem... książka może być idealnym prezentem dla każdego, pod warunkiem, że dobrze znasz osobę, którą chcesz obdarować. Przede wszystkim chodzi oczywiście o monotematyczność, wielogatunkowość literatury, bo ilość wariantów jakie masz do wyboru decydując się na podarowanie książki jest ogromna. 
Dziś przedstawiam kilka wspaniałych, godnych uwagi książek dla dzieci 2-6- letnich, a także ciekawe propozycje literatury dla mamy. 

 Dla dzieci
Dla 2-3 latków
"Kołysanka dla Maluszka".
To opowieść niezwykle dźwięczna, miła dla ucha dziecka, zatem idealna do czytania przed snem. Opowiada o małym Zajączku i jego tacie, którzy wybierają się na wspólne, wieczorne przygody podczas spaceru na łące. Spotykają po drodze Myszkę, Sowę i Niedźwiadka, z którymi śmieją się i wspaniale bawią. Podczas intensywnych zabaw, skaczą, biegają i kręcą się w kółko, gdy nagle Mały Zajączek zaczyna jęczeć i płakać, bo jest już zmęczony. Troskliwy tata zabiera synka z powrotem do domku i czule usypia. Bajka jest rymowana, kończy się mile, wycisza i uspokaja dziecko. Format książki jest dużych rozmiarów, nie jest gruba i spokojnie można ją przeczytać w całości na raz dziecku. Ma wprost cudowne, malownicze obrazki, które przykuwają wzrok. Opowiadanie jest o zabawie, miłości ojcowskiej i potrzebie wypoczynku po całym dniu zabawy.

Dla 3-4 latków
"Najpiękniejsze Bajki, Baśnie, Legendy".
To książka odpowiednia nie tylko dla najmłodszych ale także dla tych starszych dzieci, które lubią słuchać baśń i legend.  Jest ona pokaźnych rozmiarów, ponieważ zawiera aż 527 stron. Na jej kartach spotykamy cudownych 55 opowieści, które zachwycą każde dziecko i przeniosą je w świat fantazji i legend. Są tutaj przedstawione bajki Andersena, Braci Grimm, Perraulta, czyli jak same nazwiska autorów wskazują są to z pewnością piękne historie, godne podania dzieciom. To idealny wariant dla osób, które chcą podarować dziecku książkę, w której są zebrane niemal wszystkie, najbardziej znane baśnie i bajki. Wyróżnić tu można: "Brzydkie Kaczątko", "Calineczkę", "Dziewczynkę z zapałkami", "Królową śniegu", "Czerwonego kapturka", czy "Kopciuszka". Oprócz tych wspaniałych bajek są tu także przedstawione legendy takie jak "O maczudze Herkulesa", "O Smoku Wawelskim", "Podanie o Lechu", "Piast".
Niewątpliwie każde dziecko znajdzie w tej ogromnej księdze swoje ulubione opowiadania i będzie słuchało czytających je rodziców z zapartym tchem. Wspaniała książka, by rozbudzić wyobraźnię i zachęcić dziecko do czytania w przyszłości. Ważne są tu także przepiękne, kolorowe obrazki, które stworzone są w sposób wyjątkowy i ciekawy.Dla 5-6 latków
"Spider-Man. Encyklopedia postaci".
Ta książka jest teoretycznie polecana dla nieco starszych dzieci ale celowo podałam ja jako wariant dla 5-6 latków, ponieważ w tym wieku dzieci już miewają swoich ulubionych bohaterów z bajek i chcą o nich wiedzieć jak najwięcej. Encyklopedia postaci jest idealnym prezentem dla tych dzieci, które lubią poznawać historię swoich ulubionych bohaterów,  w tym przypadku Spider-Man'a i powiązanych z nim w jakiś sposób innych postaci. Książkę należy na pewno dopasować do upodobań dziecka, nie każde dziecko przecież lubi Spider-Man'a. Encyklopedia przedstawia opis ponad 200 postaci, a ich imiona są ułożone alfabetycznie. Można poznać tam tożsamość danego bohatera, zobaczyć kostiumy, które są znane dla jego postaci. Każdy profil jest tu opisany biorąc pod uwagę umiejętności bohatera, jego zdolności i predyspozycje. Karty książki zawierają oprócz zdjęć postaci, także widoczne tabelki, w których opisana jest ocena mocy. Podzielona jest ona na : inteligencję, siłę, szybkość, wytrzymałość, energię, sztuki walki. Książka przedstawia dwie bliskie Spider-Man'owi osoby: Uncle Ben Parker i Aunt May Parker. Znaleźć tu można postaci, które są zarówno przyjaciółmi, jak i wrogami Człowieka-Pająka. Niewątpliwie dla małych wielbicieli Spider- Mana jest to wspaniały prezent pod choinkę.
Dla Mamy
"Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych".
Wspaniała książka dla mam małych dzieci. Ceniona i lubiana psycholog Aleksandra Piotrowska wraz z autorką Ireną A. Stanisławską stworzyły poradnik, który nic nie narzuca, a podpowiada i pomaga rodzicom w codzienności z dzieckiem.
Już na początku lektury czytamy o lekkim powątpiewaniu w to, że instynkt macierzyński nie do końca jest cechą wrodzoną. Otwarcie jest tam napisane, że aby być dobrym rodzicem trzeba pracować nie tylko nad wychowywaniem dziecka ale nad samym sobą. Zgadzam się z wieloma twierdzeniami, które przeczytałam w tym poradniku, między innymi o tym, iż bezstresowe wychowanie prowadzi tylko i wyłącznie do złego. Można tu znaleźć pomoc w tak oczywistych tematach, jak przekonanie dziecka do siusiania na nocniku, a także przemiany niejadka w dziecko jedzące wszystko to, co jest dla niego akceptowalne. Tematem istotnym jest bagatelizowanie przez rodziców pytań dotyczących seksualności dzieci np. tzw. "dotykanie się tam", nie nazwane a doskonale rozumiane przez innych pojęcie. czyli świadome i bezsensowne unikanie przez rodziców wstydliwych tematów i strach przed zmierzeniem się w rozmowie z dzieckiem o rzeczach naturalnych takich, jak różnice wizualne płci.
Ważne i często pomijane przez wielu rodziców jest nagradzanie oraz nie dopuszczenie do nagminnego karania dzieci, co także jest tematem tej lektury. Poradnik doskonały, bez nacisku, pouczeń, a wprawiający rodzica w stan słuchania potrzeb dziecka.
"Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne".
Obok tej lektury chyba nikt nie przejdzie obojętnie. Konrad Kruczkowski, bloger, piszący prawdziwie, nie pod publikę, człowiek poruszający ważne tematy jest autorem tejże książki.
Wydana jest ona pięknie, z ładnymi fotografiami osób, które uczestniczyły w rozmowie z autorem. Rozmów skrzętnie zanotowanych w książce Halo człowiek (...) jest dokładnie sześć, każda z nich jest zupełnie inna, co wynika też z różnorodności postaci wypowiadających się na ważne tematy. Niewątpliwie treści duchowej można tu zasięgnąć bardzo dużo, co skutkuje przemyśleniami nad tym, co ważne.
W rozmowie z Ewą Błaszczyk ujawnia się wielka siła procedur i wielu dziwnych rzeczy, przez które ciężko przeskoczyć, a na końcu tej drogi jest po prostu... człowiek. O klinice "Budzik" wie większość osób, które znam i każdy rozumie, że dzieje się tam po prostu dobro, jednak by tak było potrzebny był ogrom pracy, łez i zaangażowania. Siła, wytrwałość i serce potrafią, jak się okazuje przeskoczyć procedury, bez względu na to jaka partia polityczna w danym czasie rządzi.
Kolejną postacią, która wypowiada się na łamach książki jest Anna Dymna. W swojej  działalności ujmuje ludzką niewdzięczność, jako zmorę w dążeniu do zamierzonych celów. Podkreśla, że osoba taka, jak ona musi mieć niemal niezmierzoną siłą, niczym czołg.
Warto zagłębić się w tą lekturę, bo każdy człowiek wyciągnie z niej wnioski na swoje życie. Idealny prezent pod choinkę.


Mam nadzieję, że choć trochę Was zainspirowałam i obdarujecie kogoś książką pod choinkę. Doprawdy, książki mają w sobie wielką moc i już od najmłodszych lat trzeba wpajać dzieciom czytanie, a przez to poznawanie siebie i świata.
Przedstawione w tym wpisie książki dostępne są na stronie: zielonasowa.plWYNIKI KONKURSU
Wspaniałe, personalizowane wideo od Świętego Mikołaja otrzymują:Zapraszam do zgłoszenia się do mnie w wiadomości prywatnej (Klik)
Gratuluję!!! :)
Czekam na Wasze zgłoszenia  max. 24 godziny.
Już wkrótce kolejny konkurs, wypatrujcie!

Zobacz także

3 komentarze

  1. Dla nas książka to ZAWSZE dobry pomysł na prezent :) Te Wasze wyglądają bardzo fajnie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie książka zawsze pozostanie jednym z najpiękniejszych, najbardziej uniwersalnych i najbardziej pożądanych prezentów :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie również! Jak ktoś nie wie co mi dać to zawsze idealnym prezentem będzie książka lub....kolczyki :)

    OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *