Ladymami wspiera akcję Zachęć Swoje Dziecko do Mycia Zębów.

01:28:00


Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego niektóre dzieciaki mają awersję do mycia zębów? Odpowiedź jest prosta, bo nikt ich do tego nie zachęcał i nie ukazywał jaką wagę dla ich zdrowia i zdrowia ich ząbków ma codzienne szczotkowanie. Wspierając akcję Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów przedstawię Wam jak wygląda sytuacja z myciem ząbków u mojego Synka Filipka.
Mój Filip ma 1,5 roczku. Ząbki myjemy od kiedy pojawił się pierwszy, śliczny mleczak, który wzbudził w nas mnóstwo euforii J.

#zachecswojedzieckodomyciazebow #zachecWtedy zastanawiałam się czy aby nie przesadzam z profilaktyką lecz szybko upewniłam się co do własnych sądów czytając opinię stomatologów. Tak Kochani, o ząbki dziecka trzeba dbać już wtedy, gdy pojawi się pierwszy! Natomiast bardzo słuszne jest także czyszczenie dziąseł niemowlaka przy pomocy np. tetrowej pieluchy, nasączonej odrobiną przegotowanej wody.
Pielęgnację ząbków Filipka zaczęliśmy od czyszczenia ich za pomocą silikonowej szczoteczki przeznaczonej do mycia pierwszych zębów dziecka. Jest to bardzo wygodny wynalazek stomatologiczny, który zakłada się na palec wskazujący, co bardzo ułatwia zadanie J.
Obecnie szczoteczka spoczywa w naszej szkatułce ze skarbami, w której zbieramy wspaniałe pamiątki z dzieciństwa naszego Synka ;).


Filipkowi bardzo szybko wyszły kolejne ząbki. Zanim się obejrzeliśmy było ich już 16 J. Już w między czasie postanowiliśmy zmienić narzędzie czyszczenia jamy ustnej dziecka. Zakupiliśmy szczoteczkę dla maluchów z miękkim włosiem. Oprócz tego włączyliśmy stosowanie pasty dla małych dzieci- Elmex. Pasta ma przyjemny smak i Filipek ją lubi. Najważniejsze jest to, że dziecko może ją połykać, a w jego wieku nie można wymagać, że będzie ją wypluwał po zakończonym myciu.
Z chęciami do mycia zębów u Filipka bywa różnie. Czasami cieszy się z tego i traktuje jak zabawę. Innym razem traktuje to jak zło konieczne J.


1. Wymyśliłam taką małą zachętę do mycia ząbków dla Synka. Otóż zanim przystąpimy do mycia jego ząbków (najczęściej robię to ja), Filipek ma możliwość "umycia" moich zębów J. Daję mu moją szczoteczkę i pozwalam by pobawił się w szczotkowanie, bardzo się z tego cieszy.
2. Kolejną metodą by zachęcić Filipka do higieny jamy ustnej był wybór szczoteczki do zębów. Mógł sobie wybrać kolor i rysuneczek na szczoteczce.
3. Wielokrotnie oglądamy w ciągu dnia różne, nieco śmieszne filmiki, zachęcające do mycia zębów.
4. Śpiewam mu piosenki o szczotkowaniu.
5. Bardzo ważne jest by wieczorne mycie zębów odbywało się gdy dziecko nie jest jeszcze bardzo zmęczone gdyż wtedy może być nastawione do tego zabiegu negatywnie.
6. Jeśli nie uda mi się wyszczotkować dokładnie wszystkich zębów Filipka bo on wykazuje dezaprobatę to nie zmuszam go do dalszego ich mycia, by nie zniechęcić go do pielęgnacji  zębów w kolejnych dniach. 

Zobacz także

7 komentarze

 1. też myjemy elmex :)
  Moja też zaczęła myc wcześnie i jakoś idzie Jej to :)
  http://swiatamelki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybraliśmy tą pastę całkowicie przypadkowo- poleciła ją farmaceutka w aptece. Jesteśmy bardzo zadowoleni z niej ;). Tylko Filip ma ostatnio obsesję na punkcie wyciskania ogromnej ilości pasty z tubki i smarowania sobie nią buzi :)

   Usuń
 2. U nas też elmex króluje :)
  Początkowo robiłam tak samo, synek "mył" mi zęby, a ja jemu, teraz już pięknie sobie radzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Filip zacznie podchodzić do kwestii mycia ząbków nieco bardziej pogodnie. Dziś przed snem była wojna na szczoteczki ;)

   Usuń
 3. Aż miło popatrzeć :) Oj, żeby mój Olwier był tak spokojny... Z myciem ząbków mamy małe trudności, ale wszystko jest to osiągnięcia, trzeba czasu - a przynajmniej tak to sobie tłumaczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest sporo sposobów na zachęcanie do mycia ząbków dziecka ale przede wszystkim potrzebna jest... cierpliwość. Może pozwól mu myć swoje zęby, tak dla zabawy :). Zobaczysz wkrótce mu się to spodoba. ;).

   Usuń
 4. Super :) Oby mlodszy synek dal sie wiecej przekonac.

  OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *