Dlaczego dzieci moczą się w nocy?

17:33:00


Zapewne o tego typu problemie słyszało każde z nas. O nocnym moczeniu możemy powiedzieć, że jest to u dzieciaków normalna sprawa, bo skoro sami jako dzieci doświadczyliśmy takich przypadków, to nie jest to niczym dziwnym.

Jako dziecko miałam przyjemność wyjeżdżać często do sanatoriów, ze względu na schorzenia górnych dróg oddechowych. Tam poznawałam wiele dzieciaków i pamiętam jaka byłam zdziwiona gdy pewna dziewczynka, która miała 10 lat moczyła się w nocy. Po jakimś czasie w rozmowie powiedziała nam, że ma poważną wadę nerek i stąd takie sytuacje. Towarzyszyło jej zawstydzenie, czuła się wycofana. To nie była przecież jej wina, że choroba powoduje takie negatywne skutki.
Natomiast bywa także, że dzieci moczą się w nocy przy udziale jeszcze nie w pełni ukształtowanej psychiki. Dziecko np. śni o tym, że w toalecie robi siusiu i przez to mimowolnie podczas snu oddaje mocz na łóżko. Takie zjawisko jest normalne tylko wtedy, gdy takie sytuacje zdarzają się incydentalnie. Z pewnością dziecko uznaje to, za wstydliwy temat i nie jest dla niego przyjemnym poinformowanie rodzica, że właśnie zmoczył łóżko i trzeba je przebrać. 
Bywają jednak gorsze przypadki, mianowicie zdarza się, że dziecko może cierpieć na nietrzymanie moczu. Niestety jest to schorzenie, które często się bagatelizuje, czyniąc je zjawiskiem normalnym, jak w przypadku moczenia się ze względów psychologicznych. 

Jak to rozgraniczyć?
Otóż prawidłowe trzymanie moczu oraz jego oddawanie to nic innego, jak zdolność gromadzenia przez organizm odpowiedniej dla wieku dziecka ilości moczu w pęcherzu. Co za tym idzie wiąże się to ze świadomym wstrzymaniem mikcji aż do chwili gdy dziecko znajdzie się w toalecie. Ważnym jest tu także prawidłowy strumień  moczu, który powinien być silny i dziecko powinno móc nad nim zapanować.Z wiekiem wszystkie te zdolności u dziecka się rozwijają. 
Jeśli dziecko odpieluchowane, w wieku trzech- czterech lat często się moczy, to niezwłocznie należy iść z nim do lekarza. Specjalista winien postawić diagnozę, czy mały pacjent cierpi na nietrzymanie moczu, czy też wiąże się ono wyłącznie z aspektami psychologicznymi.
Jeśli okaże się, że dziecko ma schorzenie dotyczące nietrzymania moczu, wówczas niezbędne będą badania w obrębie nerek i pęcherza. Z pewnością ważnym będzie także wywiad ogólny, w którym lekarz ustali nasilenie problemu, czas, w którym on nastał i wszystkie niezbędne informacje.


Porady w odniesieniu do problematyki 
nocnego moczenia się dzieci znajdziecie na: suchyporanek.pl. Tam także znajduje się przydatny dzienniczek mikcji, którego prowadzenie daje obraz obecnej sytuacji problemu dziecka. 

Jak rodzic powinien się zachować?
Przede wszystkim należy dać dziecku dużo cierpliwości. Nie należy dawać mu do zrozumienia, że jego zachowania są dla opiekuna problematyczne. Błędem jest wyśmiewanie i pokazywanie, że dziecko zrobiło coś złego. Przecież jeśli samo nie może zapanować nad nocnymi wpadkami, to niestety wieczne napominanie, a już na pewno nie krzyk, nie pomogą w polepszeniu owej sytuacji. 
Jak w każdym przypadku, gdy dziecko ma problem, trzeba wykazać się zrozumieniem i miłością, której ono potrzebuje. 

Zobacz także

3 komentarze

  1. Bardzo dobry temat. Takie moczenie później może prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej i emocjonalnej. Tak jak napisałaś te dzieci czują się inne, gorsze bo się tego wstydzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam nadzieję,że ten problem nie będzie nas dotyczył - ale warto znać te wszystkie fakty, o których piszesz, żeby w razie czego móc podjąć odpowiednie kroki i ewentualne leczenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ważny temat - trzeba wspierać dziecko, na pewno nie karać. Mądry tekst :)

    OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *