Z Maluchem u Dentysty.

01:01:00Od urodzenia dbamy o Filipkowe ząbki poprzez dokładne ich mycie dwa razy dziennie. 
Kiedy Filipek był maleńki, na etapie wstawania w łóżeczku mieliśmy mały wypadek. Któregoś dnia w przypływie radości skakał sobie, trzymając rączkami barierkę łóżeczka i uderzył się w buzię. Efekt był przykry, wykruszył mu się ząbek. Na wizycie u stomatologa usłyszeliśmy, że po prostu należy dbać o ten ząbeczek, szczotkując go jak zwykle i obserwować, czy nie wdaje się próchnica. To była pierwsza nasza wizyta z Filipkiem u stomatologa, którą potraktowaliśmy jak adaptacyjną i wspominamy ją bardzo dobrze. 

Próchnica.
Mojemu Synkowi wszystkie ząbki pojawiły się bardzo wcześnie i są one przy tym także bardzo delikatne. Obecnie, mając 3,5 roku ma już niestety początki próchnicy, czego przyczyną jest na pewno też picie mleka w nocy na żądanie, po którym niestety ząbki nie były ponownie myte. 
Obecnie do mycia zębów Filipek używa szczoteczki Brush-Baby KIDZSONIC, przeznaczonej dla dzieci w wieku 3-6 lat. Synek jest nią zachwycony! Oprócz tego, że ma małą główkę, miękkie włosie i wykonuje wibracje soniczne, to jeszcze wizualnie jest śliczna, kolorowa. Niewątpliwym atutem w oczach dziecka jest to, że szczoteczka świeci, zmieniając kolory. Mycie zębów tą szczoteczką jest na pewno dla dziecka przyjemniejsze, niż tradycyjną. Więcej na jej temat znajdziecie TU

Wizyta u stomatologa.
Ostatnio byliśmy na wizycie w Klinice Stomatologii na Księżym Młynie. Wybraliśmy to miejsce po pozytywnej rekomendacji od mojej siostry. Początek wizyty nie zapowiadał się dobrze, Filip był zmęczony i marudny. Kiedy siedzieliśmy w poczekalni było w porządku ale gdy otworzyły się drzwi gabinetu zgadnijcie co zrobił Filip? Otóż zerwał się z krzesła i... schował pod stolik (taki do rysowania dla dzieci). Byłam w szoku! O co chodzi Przecież nigdy nikt mu nic złego o dentyście nie mówił i w ogóle skąd taki pomył, skąd taka reakcja? Po krótkiej pertraktacji z moim Synem udało mi się go wyciągnąć spod stolika i poszliśmy do gabinetu. Tu niezastąpiony okazał się Tata Filipka, który zaproponował, że sam usiądzie na fotelu dentystycznym, a Filipek na jego kolanach. Była chwila gdy mały pacjent zafascynował się przyrządami dentystycznymi i nieco wyciszył. Jak wiecie, ma on słabość do kabli, prądu itd., a w tym miejscu rożnego rodzaju przewodów nie brakowało. Przesympatyczna dentystka opowiedziała mu co do czego służy i na czym będzie polegało badanie ząbków. Na szczęście pomimo negatywnego nastawienia Filip zgodził się otworzyć buzię. Dalsza część wizyty poszła gładko ale czeka nas leczenie kilku kropeczek na białych ząbeczkach. Zatem niebawem znów zawitamy do kliniki i mam nadzieję, że Filip będzie z każdej wizyty u dentysty wynosił pozytywne odczucia. Bardzo ważne jest kształtowanie w nim nawyku odwiedzania stomatologa regularnie. Istotne jest przede wszystkim to, by po prostu nie bał się leczenia zębów i miał świadomość, że ma ono za zadanie mu pomóc.

Wybierz gabinet dla dziecka.
Jeśli nie wiecie jaki gabinet stomatologiczny dla dziecka wybrać, to w celu wyszukania gabinetów przyjaznych małym pacjentom, działania podjęli: organizator kampanii "Zachęć Dziecko Do Mycia Zębów", a także Polska Akademia Stomatologi Dziecięcej. Dzięki nim powstał  projekt "Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi". Natomiast listę gabinetów można znaleźć TU

Mówmy dzieciom pozytywnie o dentyście. 
Wam także polecam oswajanie dzieci z wizytami u stomatologa, to bardzo ważne. Samo leczenie zębów dzieci jest nieodzowne ale jeszcze istotniejsze jest ich pozytywne nastawienie do wszelkich zabiegów. Nie straszcie dzieci bólem, a mówicie im o pozytywach, jakimi jest niewątpliwie piękny, biały uśmiech. 

Zobacz także

2 komentarze

  1. Mój syn ma problemy z prochnica i też mu wcześnie wyrosły zęby , za to córeczce późno wyrosły i na razie ma spokój z próchnica .Chodzi to sympatycznej Pani Dentystki, dzieci bardzo ją lubią i nie boją się wizyt ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest sporo dobrych gabinetów które mają bardzo dobre podejście do dzieci. Ważne aby po wizycie dziecko miało miłe wspomnienia.

    OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *