Magiczne Święta Bożego Narodzenia z nowym członkiem rodziny. Czyli jak to było w zeszłym roku u Ladymami :)

13:06:00

Mój dzisiejszy post stanowi treść napisanego przeze mnie artykułu do Gazety Lokalnej.Najpiękniejsze Święta roku już niebawem. Większość z nas czeka na nie z utęsknieniem i radością. Są i tacy, którzy mówią, że nie lubią tych świąt, jednak gdy już nadchodzi ten świąteczny czas wczuwają się w cudowny klimat i razem z rodziną, przyjaciółmi cieszą się z choinki, pięknego stołu, a przede wszystkim z uśmiechów bliskich.
Święta Bożego Narodzenia są czasem przemyśleń gdyż wraz z celebrowaniem narodzin Jezusa Chrystusa każdy z nas odradza się na nowo. Tak naprawdę na sposób w jaki obchodzimy święta ogromny wpływ ma to jak przeżywaliśmy je jako dzieci.
Pierwsze święta spędzane z nowym członkiem rodziny są takimi, na które czeka się jeszcze bardziej niż na każde minione. Ten czas należy do maleńkiego człowieka i bliskich mu osób, które utożsamiają potomka z czymś niewinnym, nieskazitelnym i tak wyjątkowym, jak sam okres Świąt.
Należy wówczas pamiętać, że dla dziecka nie koniecznie Święta muszą wyglądać tak, jak dla dorosłych. Istnieje wiele kwestii, które należy zmienić, by dziecko czuło się dobrze i nie przeżyło silnego stresu.


Kilkumiesięczne dziecko z pewnością jest w stanie dostrzec, że dzieje się wokół niego coś innego, niż podczas "zwykłego dnia". Dzieci odczuwają stres rodziców, dlatego mogą być wówczas bardziej pobudzone. Wiadomo, ze określonych rzeczy nie da się zmienić, że będzie w domu trwać maraton przygotowań lecz należy pamiętać by dziecko czuło się w tym bezpieczne i, że nie umyka uwadze opiekunów to, co dla dziecka istotne. Jak dowodzą badania psychologiczne elementy dekoracyjne świąt, takie jak kolorowe bombki, łańcuchy i lampki choinkowe wpływają pozytywnie na rozwój uwagi u dziecka, uczą skupiania się na przedmiotach. Jednakże należy pamiętać, że nadmiernie świecące i migające elementy dekoracji mogą dziecko rozdrażniać i nie należy nadużywać jako obiektu zabawy dziecka.
Podobnie sprawa wygląda z różnego rodzaju hałasami, które mogą małego człowieka przestraszyć. Ciocia, czy wujek, którzy chcą być mili dla dziecka i mówią do niego piskliwym, nieco podniesionym tonem głosu mogą odnieść niezamierzony efekt w postaci płaczu dziecka. Dorośli powinni wobec tego brać pod uwagę to, że dziecko odczuwa i widzi świat ze zdwojoną siłą więc wszystkie wrażenia świąteczne należy dawkować mu w drobnych ilościach i pomału.
            Mając Małego Elfa w domu można szukać inspiracji do pokazania światu, że z dzieckiem Święta są nie tylko wyjątkowe ale też inne niż wszystkie. Oto kilka pomysłów, co można zrobić w Święta Bożego Narodzenia z małym dzieckiem.
1. Ubrać dziecko w strój mikołaja. To wspaniały pomysł. Dziecko w stroju Mikołaja wygląda uroczo, a uwiecznione na fotografii zawsze będzie wzruszać przy okazji kolejnych Świąt.
2. Jako prezenty dla najbliższych można ofiarować zdjęcia małego Mikołaja.
3. Co roku na Święta przez pierwsze lata życia dziecka  można tworzyć krótkie filmiki, na których rodzice, dziadkowie, wujostwo składa życzenia dziecku. Gdy maleństwo podrośnie będzie miało cudną pamiątkę.
4. Tuż przed Wigilią jeśli pogoda na to pozwala można wziąć dziecko na spacer. Dzięki świeżemu powietrzu będzie spokojniejsze i pełne sił na szereg czekających je wrażeń.

Zobacz także

14 komentarze

 1. Jakie piękne, klimatyczne zdjęcie! I jeszcze raz gratulacje, życzę mnóstwa sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam z utęsknieniem na nadchodzące Święta. W ubiegłym roku T. był z nami krótko na Wigilii bo niestety szedł na noc do pracy :(. Mam nadzieję, że w tym roku będzie super :)

   Usuń
 2. Święta z dziećmi nabierają zupełnie innego wymiaru :). Piękne zdjęcie, fantastycznie wprowadzają nastrój świąteczny. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie, święta spędzane z dziećmi są zupełnie inne, pokazują nam co w życiu jest najpiękniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry pomysł ze spacerem :) Śliczne zdjęcia, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spacerek pozwoli Maluszkowi się zrelaksować i troszkę ochłonąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. My w tym roku będziemy spędzać pierwszy raz święta w trójkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę Wam, by były one prawdziwie rodzinne i pełne miłości :).

   Usuń
 7. To będą także nasze wspólne pierwsze święta :) będzie magicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze lubiłam święta, ale te z Adamem ...od 5 lat są najlepsze jakie mogłam wymarzyć...dzieci dają moc:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to dlatego, iż dzięki dzieciom odnajdujemy sens Świąt :)

   Usuń
 9. święta to magiczny czas. Oby tej magii nigdy Wam nie zabrakło :)

  OdpowiedzUsuń

Archiwum

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *